Potrebujem
poradiť

Potrebujem
poradiť

floating icon

Radi vám zodpovieme všetky vaše otázky ohľadom možností financovania.

Dohodnúť stretnutie

Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) dosiahla v prvom polroku 2021, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, vyšší prevádzkový zisk pred tvorbou opravných položiek a znížila náklady

Slovenská záručná a rozvojová banka dosiahla v prvom polroku zisk 1,9 mil. eur. Podarilo sa jej znížiť prevádzkové náklady o 14 % na 4,4 mil. eur. Prevádzkový zisk pred tvorbou opravných položiek banke medziročne stúpol o 16% na 3,5 mil. eur.

„Naše výnosy za prvý polrok ovplyvňuje minuloročná výplata dividend našej dcérskej spoločnosti SIH, ktorá bola tento rok oproti roku 2020 polovičná,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ banky Peter Dávid a pokračuje: „Bez vplyvu tejto skutočnosti naše výnosy narástli napriek komplikovanej situácii oproti 1. polroku 2020 o 4% na 7,53 mil. eur.“

Banka oproti minulému roku vytvorila tiež výrazne vyššie opravné položky vo výške 1,5 mil. eur (1. polrok rok 2020: 53 tis. eur).

„Hoci pre banku pripravujeme rozvojovú stratégiu a máme ambíciu výraznejšie podporiť malých a stredných slovenských podnikateľov, v oblasti hospodárenia sme konzervatívni. Našim zámerom je pripraviť sa na potenciálne horšie časy“, komentuje tvorbu opravných položiek predseda predstavenstva Dávid.

SZRB hrá dôležitú úlohu pri pomoci slovenským podnikateľom v náročných korona časoch, keď poskytuje úvery malým a stredným podnikom v rámci úverových programov Podnikateľ 2020 a SIH. V ďalších týždňoch bude SZRB administrátorom pomoci štátu cestovným kanceláriám a ich klientom.

Slovenská záručná a rozvojová banka bola založená ako štátny peňažný ústav v roku 1991, od roku 2002 sa banka zmenila na akciovú spoločnosť. Jediným akcionárom je štát, ktorý svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva financií SR. Banka je zameraná najmä na rozvoj malého a stredného podnikania na Slovensku.

Stiahnuť tlačovú správu

Ďalšie tlačové správy

 • szrb-tlacovespravy-650x400-flexiagro

  04APR

  Banka

  SZRB ponúka výhodný úver pre poľnohospodárov a potravinárov Veronika Dudoňová, Marketingový špecialista

  Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) poskytuje podnikateľom v agrosektore nový flexibilný úver FlexiAGRO na financovanie prevádzkových a investičných potrieb bez poplatku a s možnosťou odkladu splátok až o 6 mesiacov. Úver FlexiAGRO je určený na financovanie prevádzkových alebo investičných potrieb, aj na refinancovanie existujúcich záväzkov z iných bánk. Môže byť zabezpečený rezidenčnou alebo nerezidenčnou nehnuteľnosťou, poľnohospodárskou pôdou alebo poľnohospodárskymi stavbami.

  Detail
 • szrb-tlacovespravy-551x327-rast-2022

  07MAR

  Banka

  Slovenská záručná a rozvojová banka vlani strojnásobila svoj čistý zisk Erika Holesova, odbor marketingu

  Slovenská záručná a rozvojová banka poskytla za rok 2022 úvery a záruky v celkovom objeme viac ako 129 miliónov EUR. Banka dosiahla čistý zisk vo výške 1,8 milióna EUR. SZRB pokračovala v transformácii na modernú banku pre malých a stredných podnikateľov (MSP). Úvery pre segment MSP v roku 2022 predstavovali 97 % objemu poskytnutých úverov. Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) poskytla

  Detail
 • szrb-tlacovespravy-551x327-eif-6

  15FEB

  Banka

  SZRB poskytla úvery so zárukou Európskeho investičného fondu za 30 miliónov Veronika Dudoňová, Marketingový špecialista

  Od marca do decembra minulého roka poskytla Slovenská záručná a rozvojová banka úvery so zárukou Európskeho investičného fondu (EIF) 179 malým a stredným podnikom. Výhodou týchto úverov bolo, že až do výšky 200 000 eur ich nebolo potrebné zabezpečiť. Nad túto sumu bolo od firiem vyžadované minimálne zabezpečenie.  SZRB aktuálne rokuje o nových úverových programoch s garanciou EIF

  Detail